Nasi członkowie
Rachtan & Syn
Historia Firmy sięga roku 1897 kiedy to z Igołomii pod Krakowem przywędrował do Zawiercia założyciel Firmy Paweł Rachtan. Był nauczycielem oraz mistrzem stolarsko-kołodziejskim. Ożenił się z Anną Kopeć z Kromołowa. Na posażnych gruntach położonych w Kolonii Karlin założył w roku 1898 zakład stolarsko-kołodziejski. Zatrudniał okolicznych mieszkańców i jednocześnie uczył ich czytania i pisania w języku polskim, bo w tym czasie Zawiercie było pod zaborem rosyjskim. Za swoją oświatową działalność był prześladowany przez władze carskie.
W Zakładzie Stolarsko-Kołodziejskim Pawła Rachtana zainstalowano jako jednostkę napędową maszynę parową - jedną z pierwszych na tym terenie. Poprzez system transmisji i przekładni pasowych napędzała ona trak i inne maszyny do obróbki drewna. Zakład zatrudniał 15 pracowników i produkował stolarkę budowlaną wozy i bryczki.
Po śmierci Pawła Rachtana w 1926 roku firmę przejmuje jego średni syn dziewiętnastoletni Krzysztof Rachtan (jeden z ośmiorga dzieci). Rozwija zakład i w 1936 roku przenosi go do centrum Zawiercia, gdzie firma znajduje się do chwili obecnej. Wtedy to zbudowano murowane budynki tartaku i stolarni. Zakład przyjmuje nazwę: „Tartak motorowy Krzysztof Rachtan". Ponieważ okoliczne tereny nie były zabudowane, nie było jeszcze dzisiejszych ulic, adres miał postać: Dąbrowica 6.
Firma była jedynym chrześcijańskim tartakiem w Zawierciu, oprócz niej istniały żydowskie tartaki Szwarca, Potoka i Libermana, które do 1939 roku zwalczały istnienie tartaku Krzysztofa Rachtana przy pomocy m. in. dumpingowych cen. Operatywność Właściciela pozwoliła przetrwać tartakowi m. in. dzięki uzyskaniu zamówień rządowych i wojskowych. W 1938 roku tartak został zelektryfikowany.
Po wybuchu wojny w 1939 roku, 4 października zakład został przejęty pod zarząd niemiecki. Krzysztof Rachtan z żoną Zofią musiał uciekać do Generalnej Guberni. Zakładem kierował komisarz niemiecki. W czasie wojny było ich kilku. Niemcy nie zwalniali pracowników. Zakład przestawił się na produkcję dla potrzeb Luftwaffe. Produkcję przerwano w listopadzie 1944 roku i zdemontowano maszyny. Częściowo Niemcy wywieźli je do Siewierza.
W styczniu 1945 roku po wyzwoleniu udało się Krzysztofowi Rachtanowi w krótkim czasie uruchomić zakład, skompletować maszyny i rozpocząć produkcję dla potrzeb okolicznych zakładów i ludności.
Zakład prężnie działał do roku 1949, kiedy to w listopadzie został bezprawnie przejęty przez państwo. Jakiś czas - do wycięcia zapasów drewna - tartak pracuje. W połowie 1950 roku pracownicy zostają zwolnieni, na terenie zakładu powstaje biuro opałowe. W 1954 roku zlikwidowano biuro opałowe a założono hodowle świń dla Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Zawierciu.
W trakcie wypadków czerwcowych w 1956 roku Krzysztofowi Rachtanowi - bezrobotnemu od 1949 roku - udaje się odzyskać zakład jako bezprawnie przejęty. Zakład był zdewastowany w 90 %. Remont był wykonywany do 1957 roku, kiedy to uruchomiono tartak i stolarnię częściowo przy pomocy starych pracowników.Część zamówień realizowano poprzez Spółdzielnię Rzemieślniczą w Zawierciu. Zakład zatrudniał głównie członków rodziny: trzech synów Krzysztofa Rachtana i od trzech do pięciu pracowników najemnych.
10 stycznia 1975 roku umierają Krzysztof i Zofia Rachtanowie. Zakład przejmują synowie Jerzy i Mieczysław. Następuje dalszy rozwój zakładu pod nazwą „Rachtan i Syn" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe. Produkuje się meble z płyt wiórowych oraz wystroje budynków użyteczności publicznej m. in. Domy Kultury w Zawierciu i Siewierzu, Kościoły, budynki Ochotniczych Straży Pożarnych, Sądy, Domy Partii itp. W 1982 roku pożar trawi prawie cały dobytek rodzinny. Następuje odbudowa i wymiana parku maszynowego oraz dalszy rozwój firmy.
W 1992 roku kolejny pożar niszczy dorobek firmy. Kolejne klęski żywiołowe nie zahamowały działalności zakładu.
W chwili obecnej firmą kieruje Jerzy Rachtan unowocześniając i rozwijając działalność o nowe dziedziny. Podstawowym rodzajem działalności jest jednak tartacznictwo i handel drewnem. Firma dysponuje pełnym asortymentem wyrobów drewnianych pracując dla odbiorców komunalnych oraz przemysłu.
Adres: Zawiercie ul. Pszczelna 2
Telefon: 032 670 95 90