Aktualności
Obostrzenia związane z pandemią od 1 kwietnia 2020r.
W dniu (31.03.2020 rok) Rząd wprowadził dodatkowe obostrzenia związane z pandemia koronawirusa COVIT-19, które wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2020 roku.
Zwracamy Państwa uwagę na obostrzenie dotyczące osób niepełnoletnich poniżej 18 roku życia, które mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osoba dorosłą!
Ponadto wszystkie gabinety kosmetyczne i fryzjerskie zostają zamknięte.
Prosimy o zapoznanie się z nowymi obostrzeniami wprowadzonymi przez Rząd:
- najważniejsza zasada to zasada dystansu: należy zachować 2 metry od drugiej osoby za wyjątkiem, gdy rodzice opiekują się dziećmi do 13. roku życia ub osobami niepełnosprawnymi
- osoby niepełnoletnie poniżej 18 roku życia mogą być w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą
- ograniczenia w dostępach do parków, deptaków, skwerów, bulwarów i plaż
- zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
- zamknięte zostaną wszystkie gabinety kosmetyczne i fryzjerskie, studia tatuażu
- wprowadzono limit osób przebywających w sklepie: maksymalnie trzy osoby na jedną kasę, jeśli jest 5 kas to może być w sklepie 15 osób
- na pocztach limit jest ograniczony do 2 osób na jedno okienko
- na bazarach i targowiskach mogą stać 3 osoby do jednego straganu, stoiska
- obowiązek zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu
- w weekendy zostaną zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy budowlane
- sklepy spożywcze, apteki oraz drogerie pozostaną otwarte
- w godzinach 10-12 sklepy i apteki będą otwarte tylko dla osób powyżej 60 roku życia
- zamknięte zostaną hotele i obiekty noclegowe za wyjątkiem miejsc wykorzystywanych do izolacji lub w których przebywają pracownicy
- rozszerzona formuła kwarantanny – od dzisiaj ci, którzy zostaną poddani kwarantannie będą musieli zostać poddani całkowitej izolacji domowej albo wszyscy inni domownicy też będą musieli być poddani kwarantannie
- odwołanie wszystkich zabiegów rehabilitacyjnych, które nie są konieczne z punktu widzenia zdrowia
- obowiązek dezynfekcji dystrybutorów, terminali, kas samoobsługowych
- dodatkowe wymogi w zakładach pracy. 1.5 m odległości między stanowiskami pracy oraz zapewnienie środków ochrony
W dniu 31 marca 2020 roku Prezydent RP Andrzej Duda po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące tarczę antykryzysową.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-tarcza-antykryzysowa-z-podpisem-prezydenta/dcgqhnj
USTAWA z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Istotne zapisy dotyczące zwolnienia pracowników młodocianych ze świadczenia pracy oraz refundacji ich wypłat zapisane zostały w Art.15f pkt1 i 2.
- Art. 15f. 1. W okresie czasowego ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wprowadzonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.[7])) pracodawca zwalnia młodocianego pracownika odbywającego przygotowanie zawodowe z obowiązku świadczenia pracy.
- 2. Pracodawca, z którym zawarta została umowa o refundację, o której mowa w art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, 1622, 1818 i 2473 oraz z 2020 r. poz. 278), w przypadku wypłaty młodocianemu pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, w całości lub w części, zachowuje prawo do refundacji.